Paweł Wolski, Mariusz Małkowski
Czestochowa University of Technology
Streszczenie
Substratem badań był osad nadmierny. W badaniach zastosowano dezintegrator SONICS o mocy 1500 W, częstotliwości 20 kHz i długości fali 39,42 µm (amplituda 100%). Podczas badań zastosowano 2 amplitudy: 23,65 µm oraz 31,54 µm i czasie nadźwiękawiania 5 min dla każdej amplitudy. Badania prowadzono w bioreaktorze o pojemności 10 l i kolbach laboratoryjnych o pojemności 0,5 l, które po napełnieniu badanymi osadami umieszczono w cieplarce laboratoryjnej w temperaturze 37°C w celu zapewnienia optymalnych warunków dla fermentacji metanowej. Osady niekondycjonowane oraz kondycjonowane poddano stabilizacji przez okres 10 dni. W każdym dniu prowadzenia procesu oznaczano CSK, stopień zagęszczania, opór filtracji oraz zawartość suchej masy. Podczas badań zastosowano 2 amplitudy 60% i 80% mocy dezin-tegratora i czasie nadźwiękawiania 5 min dla każdej amplitudy Przeprowadzone badania wykazały wpływa pola ultradźwiękowego na proces odwadnianie osadów podczas stabilizacji beztlenowej.
Analiza wyników niniejszego badania prowadzi do następujących wniosków:
- Ultradźwięki doprowadziły do wyższego CSK w niefermentowanym osadzie. Stabilizacja osadów powodowała zmniejszenie tego wskaźnika ciągu kolejnych dni eksperymentu.
- Osad poddany działaniu pola ultradźwiękowego, a następnie ustabilizowany zagęszczał się bardziej skutecznie w czasie stabilizacji 10-cio dniowej. Nie występowały zmiany w procesie zagęszczania po procesie fermentacji prowadzonym w bioreaktorze pomiędzy niekondycjonowanym osadem a osadem, który nie był wstępnie poddany działaniu pola ultradźwiękowego.
- Spadek zawartości suchej został zauważony zarówno w laboratorium jak i w bioreaktorze. Najwyższy stopień w obniżki suchej masy 53% stwierdzono dla osadów po początkowej ultradźwiękowej dezintegracji.
osady ściekowe, kondycjonowanie, nadźwiękawianie, stabilizacja, odwadnianie
sewage sludge, conditioning, ultrasounds, stabilization, dewatering
PDF (English)